механізатори (докери-механізатори)

4-й клас

Завдання та обов’язки. Виконує навантаження, вивантаження, перевантаження, переміщення, складання та кріплення всіх видів вантажів, окрім великовагових, довгомірних, металоконструкцій, контейнерів і ролтрейлерів, у трюмах і на палубах суден, у залізничних вагонах, на автомобілях і складських площах із застосуванням: кранів однієї групи; електронавантажувачів; лебідок (тельферів); транспортерів (конвеєрів, шнеків, норій); трюмних, вагонних, складських та інших спеціалізованих машин з електроприводом; вантажних ліфтів; однієї з машин (механізмів) технологічного обладнання (вібратора, вібророзпушувача, вагоноперекидача, люкопідйомника, магнітного сепаратора, пересипної станції тощо).

Здійснює керування підйомно-транспортними і перевантажувальними машинами (механізмами), які застосовуються. Виконує щозмінне технічне обслуговування, бере участь в інших видах технічного обслуговування й ремонту машин (механізмів), технологічної оснастки. Бере участь у перемиканні кранів. Закріплює та вкриває вантажі на складах і транспортних засобах. Вибирає необхідні стропи відповідно до ваги й розміру вантажу, що переміщується, визначає придатність стропів. Встановлює й замінює вантажозахоплювальні пристрої. Переносить щити й трапи.

Виконує підкатку (відкатку) вагонів у процесі роботи. Відкриває й закриває люки, борти, двері рухомого складу, прибирає його після проведеного вивантаження вантажу. Виконує роботи, які пов’язано зі швартуванням судна. Проводить стропування та ув’язування вантажів. Бере участь у застропуванні й відстропуванні великовагових і довгомірних вантажів, металоконструкцій, контейнерів, ролтрейлерів під керівництвом докер-механізатора вищої кваліфікації.

Повинен знати: призначення, основні знання про будову, граничні норми навантаження застосовуваних підйомно-транспортних, перевантажувальних машин (механізмів) і пристроїв; знання про рухомий склад; найменування вантажів; візуальне визначення ваги вантажу, який переміщується; правила й способи навантаження, вивантаження, перевантаження й стропування вантажів; будову вантажних приміщень; види тари, упаковки й маркування вантажів; допустимі габарити під час навантаження вантажів на відкритий залізничний рухомий склад, автомашини та під час розвантаження вантажів із залізничних вагонів і складанні їх у штабель; розташування складів і місць навантаження й вивантаження вантажів; виробниче завдання й технологічну послідовність виконання операцій на дільниці, яку він обслуговує; правила й порядок дій, які пов’язано зі швартуванням суден; правила виконання робіт з технічного обслуговування й ремонту перевантажувальних машин (механізмів); умовні сигнали під час проведення вантажно-розвантажувальних робіт.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта або одержання професії безпосередньо на виробництві. Без вимог до стажу роботи.

3-й клас

Завдання та обов’язки. Виконує навантаження, вивантаження, перевантаження, переміщення, складання та кріплення всіх видів вантажів у трюмах і на палубах суден, у залізничних вагонах, на автомобілях і складських площах із застосуванням: кранів однієї групи й суднового крана (суднової лебідки); автонавантажувачів вантажопідйомністю до 10 т; тягачів (тракторів), бульдозерів (дизельних тягачів вагонів); тракторних навантажувачів (бульдозерів); екскаваторів однієї групи; стакерів, реклаймерів; спеціальних суднонавантажувальних (розвантажувальних) машин; трюмних, вагонних, складських спеціальних машин із приводом від двигуна внутрішнього згоряння; портальних пневмоперевантажувачів; контейнерних перевантажувачів. Здійснює керування підйомно-транспортними й перевантажувальними машинами (механізмами), що застосовуються.

Проводить щозмінне технічне обслуговування машин (механізмів), вантажозахоплювальних та інших пристроїв, бере участь в інших видах технічного обслуговування й ремонту. Виявляє несправності в роботі машин (механізмів) і пристроїв, усуває несправності, які було виявлено (якщо не потрібне залучення більш кваліфікованих працівників). Забезпечує раціональне використання вантажопідйомності й місткості рухомого складу й складських площ. Підбирає й комплектує вантажі, що перевозяться дрібними партіями, розміщує їх за місцями подавання й розстановки рухомого складу. Вибирає способи для швидкого й безпечного стропування й переміщення вантажів у різноманітних умовах. Виконує стропування та ув’язування вантажів, сточування й зв’язування стропів різними вузлами. Виконує функції сигнальника.

Повинен знати: призначення, принцип дії і будову підйомно-транспортних, перевантажувальних машин (механізмів), вантажозахватних та інших пристроїв, які застосовуються; інструкції з їх експлуатації, технічного обслуговування й ремонту; технологію перероблення вантажів на дільниці; технічні умови навантаження, вивантаження й кріплення усіх видів вантажів, до яких належать великовагові, довгомірні, металоконструкції, контейнери та інші спеціальні вантажі; візуальне визначення ваги й центра ваги переміщуваних вантажів; норми бракування канатів; правила стропування: найбільш зручні місця стропування, строки експлуатації стропів, їх вантажопідйомність, методи й терміни випробувань, способи сточування й зв’язування стропів тощо; елементарні знання з механіки, електротехніки, матеріалознавства й слюсарної справи; правила руху під час переїзду залізничної колії й залізничну сигналізацію; основні вимоги виконання вантажно-розвантажувальних робіт.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією механізатора (докер-механізатора) комплексної бригади на навантажувально-розвантажувальних роботах 4 класу не менше 500 годин.

2-й клас

Завдання та обов’язки. Виконує навантаження, вивантаження, перевантаження, переміщення, складання та кріплення всіх видів вантажів у трюмах і на палубах суден, у залізничних вагонах, на автомобілях і складських площах із застосуванням кранів або екскаваторів двох різних груп; кранів або екскаваторів однієї групи в поєднанні з одним із видів підйомно-транспортних машин (механізмів): автонавантажувачами вантажопідйомністю до 10 т, тягачами (тракторами) і бульдозерами (дизельними тягачами вагонів), тракторними навантажувачами (бульдозерами), контейнерними перевантажувачами, трюмними, вагонними й складськими спеціальними машинами з приводом від двигуна внутрішнього згоряння, портальними пневмоперевантажувачами; автонавантажувачів вантажопідйомністю до 10 т в поєднанні з одним із видів підйомно-транспортних машин (механізмів): тракторними навантажувачами (бульдозерами), автоконтейнеровозами, портовими тягачами із сідельним улаштуванням, трюмними, вагонними й складськими спеціальними машинами з приводом від двигуна внутрішнього згоряння, контейнерними перевантажувачами, тягачами (тракторами) й бульдозерами (дизельними тягачами вагонів); автонавантажувачів вантажопідйомністю понад 10 т і контейнерних навантажувачів; стакерів, реклаймерів, спеціальних суднонавантажувальних (розвантажувальних) машин; портальних пневмоперевантажувачів, трюмних, вагонних, складських спеціальних машин із приводом від двигуна внутрішнього згоряння, тракторних навантажувачів (бульдозерів) і контейнерних перевантажувачів.

Здійснює керування підйомно-транспортними і перевантажувальними машинами (механізмами), що застосовуються. Проводить щозмінне технічне обслуговування машин (механізмів), вантажозахоплювальних та інших пристроїв, бере участь в інших видах технічного обслуговування й ремонту. Усуває несправності, які було виявлено (якщо не потрібне залучення більш кваліфікованих працівників). Виконує стропування й ув’язування вантажів, які потребують підвищеної обережності.

Повинен знати: призначення, принцип дії і будову застосовуваних підйомно-транспортних, перевантажувальних машин (механізмів), вантажозахоплювальних та інших пристроїв; основні поняття про допуски й посадки; способи визначення причин аварій і передчасного спрацювання деталей машин (механізмів) і пристроїв; правила і способи стропування вантажів, які потребують підвищеної обережності; правила підбору, перевірки справності й використання вантажозахоплювальних пристроїв і такелажу, правила й терміни випробувань, норми їх бракування.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією механізатора (докер-механізатора) комплексної бригади на навантажувально-розвантажувальних роботах 3 класу не менше 500 годин.

1-й клас

Завдання та обов’язки. Виконує навантаження, вивантаження, перевантаження, переміщення, складання та кріплення всіх видів вантажів у трюмах і на палубах суден, у залізничних вагонах, на автомобілях і складських площах із застосуванням кранів трьох різних груп; кранів двох різних груп і екскаваторів однієї групи; кранів однієї групи й екскаваторів двох різних груп; кранів або екскаваторів двох різних груп у поєднанні з одним із видів підйомно-транспортних машин (механізмів): автонавантажувачами вантажопідйомністю до 10 т, тягачами (тракторами) і бульдозерами (дизельними тягачами вагонів), тракторними навантажувачами (бульдозерами), контейнерними перевантажувачами, трюмними, вагонними й складськими спеціальними машинами з приводом від двигуна внутрішнього згоряння, портальними пневмоперевантажувачами; кранів або екскаваторів однієї групи й автонавантажувачів різної вантажопідйомності; кранів однієї групи, екскаваторів однієї групи в поєднанні з автонавантажувачами будь-якої вантажопідйомності, або тракторними навантажувачами будь-якої вантажопідйомності, або тракторними навантажувачами (бульдозерами); кранів однієї групи, автонавантажувачів вантажопідйомністю до 10 т у поєднанні з тракторами, бульдозерами (дизельними тягачами вагонів) або тракторними навантажувачами (бульдозерами); кранів однієї групи, портальних перевантажувачів, трюмних, вагонних, складських спеціальних машин із приводом від двигунів внутрішнього згоряння; кранів або екскаваторів однієї групи, контейнерних перевантажувачів у поєднанні з автонавантажувачами вантажопідйомністю до 10 т або тракторними навантажувачами (бульдозерами); автонавантажувачів вантажопідйомністю до 10 т, тракторних навантажувачів (бульдозерів), контейнерних перевантажувачів; автонавантажувачів вантажопідйомністю 10 т і більше в поєднанні з одним із видів підйомно-транспортних машин (механізмів): тягачами (тракторами) й бульдозерами (дизельними тягачами вагонів), портовими тягачами із сідельним улаштуванням, портальними контейнеровозами, трюмними, вагонними й складськими спеціальними машинами з приводом від двигунів внутрішнього згоряння, контейнерними перевантажувачами, тракторними навантажувачами (бульдозерами); стакерів, реклаймерів, спеціальних суднонавантажувальних (розвантажувальних) машин, тягачів (тракторів), бульдозерів (дизельних тягачів вагонів).

Здійснює керування підйомно-транспортними й перевантажувальними машинами (механізмами), що застосовуються. Проводить щозмінне технічне обслуговування машин (механізмів), вантажозахоплювальних та інших пристроїв, бере участь в інших видах їх технічного обслуговування й ремонту. Усуває несправності, які було виявлено (якщо не потрібне залучення більш кваліфікованих працівників). Виконує стропування й ув’язування складних вантажів.

Повинен знати: принцип будови електроустаткування машин (механізмів), що застосовуються; правила ремонту підйомно-транспортних і перевантажувальних машин (механізмів), вантажозахоплювальних та інших пристроїв; технічні умови на випробування, регулювання й приймання вузлів машин і механізмів після ремонту; способи відновлення та зміцнення спрацьованих деталей.

Кваліфікаційні вимоги. Повна або базова загальна середня освіта. Професійно-технічна освіта. Підвищення кваліфікації. Стаж роботи за професією механізатора (докер-механізатора) комплексної бригади на навантажувально-розвантажувальних роботах 2 класу не менше 500 годин.