Історія Порту

Заснуванням Порта Херсон вважається день заснування фортеці та верфі указом Імператриці Катерини II від 18 червня 1778 року

Місто створювалося для захисту південних рубежів Російської імперії. Для їх зміцнення було вирішено побудувати місто в гирлі Дніпра з суднобудівною верф’ю, торговою пристанню і фортецею, які повинні були стати базою для створення чорноморського флоту. Ім’я місту дали на честь давньогрецької, а пізніше візантійської колонії Херсонес Таврійський. У 1803 році Херсон отримує статус губернського центру, перший свій герб і починає розвиватися як торговий порт. Для великих вантажоперевезень порт довгий час не використовувався через недостатню глибину Дніпра.

XIX

На початку XIX ст. місто стало великим центром цивільного суднобудування. Херсон продовжував розвиватися і звідси за кордон відправляли будівельний ліс, шерсть, сало, пшеницю, мідь, рибу; ввозили тонкі сукна, шовк, прянощі.

1890 р.

Лише в кінці 1890-х рр. після поглиблення судноплавного каналу через Херсонський морський порт великими партіями пішов експорт зерна, і до 1900 року порт вийшов на 4-е місце з експорту в Російській Імперії з щорічним вантажообігом майже 900 тисяч тонн.

1970 р.

За роки Радянської влади порт піддався технічній реконструкції: збільшені глибина і ширина судноплавного каналу, побудовані механізовані причали, склади, виробничі будівлі. В період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років господарство порту було зруйновано і в післявоєнний час було відновлено. До кінця 1970-х рр. вантажообіг порту наблизився до 4 мл тонн, а механізація вантажно-розвантажувальних робіт перевищила 90%.

2019 рік

Херсонський морський торговельний порт – сучасне підприємство, що входить до складу єдиного транспортного комплексу України. 12 вересня 2019 року Міністерство інфраструктури України оголосило про проведення концесійного конкурсу з передачі в консесію майна ДП «ХМТП».

2020 рік

Херсонський морський торговельний порт (ХМТП) став першим об’єктом в портовій галузі України, переданим в концесію. Державний конкурс виграла компанія “Рісоіл-Херсон”, яка отримала в управління майно порту терміном на 30 років.